SAÇ EKİMİ

Saç dökülmesi, günümüzde erken yaşlarda başlayan önemli bir sorundur. Saçların incelmesi ve ön saç çizgisinin gerilemesi şeklinde başlayan saç dökülmesinde ana faktör; erkeklerde genetik, kadınlarda ise hormonal sebepler ve bazı hastalıklardır. Tıp dilinde "Alopecia" diye adlandırılan saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır.

Ortalama günde 50-100 tel arası saç dökülmesi normal sayılır. Günde 100 telden fazla saç dökülmesi veya yeni çıkan saçların eskisine göre daha cansız, ince olması "bir sorun var" anlamına gelebilir. Tüm canlılar gibi, saçlarımız da doğar, büyür ve (ölür) dökülürler. Kafamızdaki saçların yaklaşık %90'ı büyüme evresindedir. Bu dönem 1-6 yıl arasında değişiklik gösterir. Geri kalan saçlar ise duraklama evresindedir ve bu evrede dökülürler. Bu doğal süreçten de anlaşılacağı üzere, saçlarımız 3–4 yılda bir mutlaka dökülürler ve yerine yenileri çıkar. Bu dökülme, mevsimlere bağlı olarak artar ya da azalır.

Folliküler ünite saçlı deride ikili veya üçlü olarak bulunan mikro saç kökü demetleridir. Saç ekiminde bir greft denildiğinde bir folliküler ünite ifade edilmektedir.

Folliküler Ünite Ekimi

 Folliküler ünite saçlı deride ikili veya üçlü olarak bulunan mikro saç kökü demetleridir. Saç ekiminde bir greft denildiğinde bir folliküler ünite ifade edilmektedir.

Diğer yöntemlerin aksine verici alan dediğimiz, iki kulak arasındaki bölgeden kesi yapılmaksızın özel biyopsi iğneleri ile folliküler ünite adı verilen mikro saç kökü demetleri tek tek çıkarılır. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan yöntemdir.İlk yıllarda FUE yöntemiyle yapılan ekimlerde sınırlı sayıda greft elde edilmekte iken yöntemde kullanılan teknik aletlerin de gelişimi ile bu sayı bir seansta 3000 civarı olarak netleşti.  Bu sayının üzerinde folliküler ünite çıkarmak verici alanda kalıcı hasara sebep olabilir. Bu nedenle folliküler ünite ekiminde maksimum değil optimum sayıyı belirlemek gerekir. Bu konuda danışanlarımıza önerimiz operasyon öncesinde bu konudaki uzman doktorla görüşme yaparak ekilecek optimal sayıya birlikte karar vermelidirler.

Saç Ekimi Temel Aşamaları

Saç ektirme operasyonlarının tüm yöntemlerinde temel prensipler söz konusudur. Bu prensipler şunlardır:

Saç köklerinin alınması

FUE: Saçların teker teker alınması

2. Kanalların açılması

3. Köklerin ekilmesi

Saç KöklerininAlınması

Saç köklerinin büyüklüklerine göre 0,7 mm ila 0,9mm veya saç kökleri genellikle 3-4-5 saç telinden oluşan biri için 1,1 mm büyüklüğünde iğneler kullanılması da çok önemli bir diğer noktadır.Yine saçların köklerinin açılarına uygun çıkarılması da köklerin zarar görmesini engelleyecek bir diğer noktadır. Örneğin aşırı kıvırcık saçları olan birinin u-greft diye adlandırılan, kökü alırken kıvrımlı şekliyle zarar vermeden alan iğneler de mevcuttur. Tüm bunlar hastanın durumuna göre operasyon öncesinde operasyonu yapacak doktor tarafından planlanması önem arzeder.

Kanalların Açılması

Kanalların açılması aşamasında klasik FUE yönteminde metal (çelik) kanal açma cihazları kullanılır. Bu cihazlar  ile saçın doğal yönüne uygun bir kesi oluşturulmalıdır. Böylece ekilen saçlar doğal yönlere göre büyüyecektir.

Saçların yönü kanal açılırken oluşturulurken saçların deriye göre açısı ise ekim aşamasında dikkat edilecek unsurdur.

Saçların Ekilmesi

Son aşama olan köklerin ekilmesi aşamasında ise doğru yönlerle açılan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilmesi işlemidir. Her üç aşamanın da kendine has incelikleri vardır. Tüm bu aşamalarda en önemli incelik tabiki deneyimdir.

FUE Yara izi bırakmadan ve dikiş gerekmeden gerçekleşen bir saç ekim yöntemidir!

Saç Nakli Operasyonunun Temel Bilgileri

20 ila 60 yaş arasındaki kişiler saç ektirebilir.

Operasyon olacak kişi operasyon öncesi ve sonrası olarak 3 günlük bir süre ayırması yeterlidir.

İhtiyaç duyulan kök miktarına göre değişmekle birlikte, operasyon süresi yaklaşık 6 – 8 saattir.

Bir doktor ve alanında uzman en az 3 kişilik sağlık personeli ile operasyon gerçekleştirilir.

Tam sonuçları almak 6 ay ile 18 ay arasında sürmektedir. Yani saçlar operasyon gününden itibaren 18. aya kadar çıkmaya devam edebilir.

FUE tekniğinin avantajları

Daha yoğun ve doğal görünümlü saçlar ekilebilir.

Hafif derecede saç dökülmesinden ileri derecede tam saç kayıplarına kadar kalıcı bir çözümdür. 

Hastaların en az acı duyacağı şekilde geliştirilmiş bir prosedür olması ve operasyon sonrası yara veya dikiş izi bırakmamasından dolayı rahat bir tekniktir.

FUE'den sonra hastalar, hızlı bir şekilde iyileşmektedir; normal yaşantılarına rahatlıkla dönebilir ve 1 gün sonra da yolculuk yapabilirler.

Bir saç ekim operasyonu doğru planlandığı takdirde donör bölgeden alınan saç kökleri zarar görmez. Bu şekilde birkaç operasyon geçirilirse bile kişinin görünümünde olumsuz bir değişiklik olmaz.

Ekilen saçlar yaklaşık %98 verimlilikte ekildikleri yerde büyürler.

Saç Ekiminin Olası Riskleri

Saç ekimi de diğer tıbbi operasyonlar gibi çeşitli riskler taşır. Uzun soluklu bir girişim olan saç ekiminde, kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç kez işlem yapılması gerekebilir. Olası komplikasyonlar istenilen sonucun alınamaması, enfeksiyon ve belirgin yara izi kalmasıdır. Saç ekimi hijyenik bir hastane ortamında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde tüm bu komplikasyonlar minimuma inmektedir.