MAJOR OZON TEDAVİSİ

 

Ozonterapi Nasıl Uygulanır? MAJÖR OZON TERAPİ (MAHT=Major Auto-HemoTherapy): Damardan alınan bir miktar kanın ozonlanarak tekrar damara verilmesi.

Kan yıkama da denilen bu işlemde, koldaki bir toplardamardan  50 mililitreden (bir küçük fincanı ölçüsünde) başlayan ve gereğinde 500 mililitreye (yarım litre) dek artabilen miktarlarda kan alınarak aşağıdaki işlemler yapılır:

1. Kan ozona dayanıklı materyalden yapılmış özel bir sete alınmaya başlar.

2. İstenen miktara ulaşıldığında, vakit geçirmeden bu kanın içinden ozon-oksijen gaz karışımı geçirilir. Bu işlem alınan kanın ve verilen gaz karışımının miktarına ve gazın veriliş hızına bağlı olarak birkaç saniyeden bir veya iki dakikaya dek uzayabilir.

3. Kanın içinden oksijen-ozon karışımı geçirilmesi, tıpkı akvaryum suyunun oksijenlenmesi gibidir. Ozon-oksijen karışımından oluşan gaz kabarcıkları bir borudan geçerek kanın biriktirildiği haznenin dibinden yukarı doğru yükselirken kanın içinde bulunan hücreler ozonla ve oksijenle temas ederler. Bu sırada ozon etkisiyle kan hücrelerinde değişim meydana gelirken, kanda da bir takım yeni bileşikler oluşur. Değişen kan hücreleri ve oluşan bileşikler vücuda geri döndüklerinde ozonun vücuttaki etkilerini başlatırlar.

4. Ozonlama işlemi biter bitmez kan aynı setten, damardaki aynı iğneden geri verilir.

5. Alınan kan miktarına bağlı olarak işlem 5 dakika ile 35 dakika arasında tamamlanır.

6. Bu tedavi doğru bir şekilde yapıldığında yan etkisiz ve emniyetlidir.

Ozon Terapi özellikle kan yoluyla yapıldığında son derecede titizlikle yapılması gereken bir tedavidir. Her hastanın sağlık durumuna göre değişen dozlarda ve yine hastanın durumuna göre seçilen yöntemlerle yapılması gereken ozon terapi; pratik uygulamalar da dahil, ancak bu konuda eğitim almış olan bir doktor tarafından uygulanabilir.  

Rektal Ozon/Oksijen İnsuflasyonu

Bu yöntem, ozon terapisinde kullanılan en eski uygulama biçimlerinden biridir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara ve kapsamlı bir proktolojik çalışmaya dayalı olarak, O3/O2 gaz karışımı ile rektal insuflasyon bir sistemik terapötik form olarak artan bir şekilde kullanılmaktadır ve şimdiden MAH’ye bir alternatif olarak görülmektedir (pediatride tercih edilen bir yöntemdir).

Rektal ozon uygulaması basit, düşük maliyetlidir ve dozajlara tam anlamıyla uyulduğunda pratik olarak yan etki barındırmaz.
Proktit ve proktokolitte bir yardımcı terapi olarak, rektal insuflasyon bilimsel olarak temellendirilmiştir ve tavsiye edilmektedir. Rektal O3 insuflasyonu, pediatri, spor hekimliği, geriatride ve onkolojide tamamlayıcı bir yöntem olarak giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır.

Ozonla Minör Otohemoterapi

Bir nonspesifik immünostimülan terapi olarak.

Endikasyonlar
 Akne vulgaris (yaygın akne)
 Alerjiler
 Kanser tedavisinde yardımcı olarak
 İmmünoaktivasyon