LAZER UYGULAMALARI

Lazer Uygulamaları

Lazer kelime anlamı olarak “ışık” demektir. 20-30 yıldan fazla bir süredir tıbbın farklı alanlarında lazerden faydalanılıyor. Değişik lazer dalga boyları mevcuttur ve bunların kullanıldığı geniş bir uygulama alanı vardır. Lazer ışığı dağılmaz yani kararlı bir yörüngeye sahiptir. Evlerdeki ya da güneşten gelen ışıklar dağılırlar ama lazer ışığı dağılmaz ve bu sayede tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Ayrıca aydınlatıcı bir özelliği de yoktur. Kısacası lazer belirli bir yöne odaklanabilen ışıktır. Bu niteliği nedeni ile çok çeşitli tıp alanlarında güvenli bir biçimde kullanılmaktadır.

Medikal Estetikte  tedavi amaçlı kullanılan lazerler de çok çeşitli dalga boylarında olabilir. Soruna göre lazer tedavileri ve lazer cihazları değişiklik gösterir. Her lazer her problemde kullanılamaz. 

Lazer deyince ülkemizde akla gelen ilk uygulama özellikle estetik alanında kullanılan lazer epilasyon işlemleridir. Diod, Alexandrite ve Nd-YAG lazerler lazer epilasyonda ve kılcar damar tedavilerinde kullanılabilen dalga boyları farklı lazerlerdir.