DOLGU

ESTETİKTE DOLGU MADDELERİ NE AMAÇLA KULLANILIR

Dolgu maddeleri, vücuttaki herhangi bir yapının (yüz, el sırtı, burun vb.) hacmini arttırmak, derin kırışıkları doldurmak ve dudak dolgunlaştırmak için kullanılır. Dolgu maddelerinin kalıcılığı, kullanılan ürüne göre değişmekte olup, ortalama 4-12 aydır . Daha uzun kalıcılığı olan sentetik malzeme içeren dolgularda mevcuttur.İşlem öncesinde krem veya enjeksiyon yöntemiyle anestezik madde uygulaması yapılmaktadır. .

 Hangi materyaller yüz dolgusu için kullanılmaktadır?

Yüz dolgusu olarak bugün tüm dünyada en sık kullanılan preparatlar hyaluronik asit içeren ürünlerdir. Hyaluronik asit insan vücudunda bulunan bir proteindir ve su tutucu özelliği vardır. İnsan vücudunda bulunan bir molekül olması nedeniyle allerjik reaksiyon olma ihtimali 0 olarak kabul edilir. Yani güvenli bir şekilde vücudun her bölgesinde kullanılabilir. Ürünün su tutucu özelliği sayesinde hacim sağlama ve kırışıklığı açma etkisi son derece başarılıdır.
Kalsiyum hidroksiapatit kullanılan diğer bir dolgu maddesidir ve kalıcılığı 12-18 ay arasında değişim gösterir.

Dolgu enjeksiyonu nasıl bir işlemdir?

Dolgu enjeksiyonu muayenehane koşullarında gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlemden önce uygulama bölgesine ağrı kesici krem uygulanır. İşlem sırasında buz ile soğutma yapılarak hasta konforu en üst düzeyde tutulur. İşlem uygulama bölgesi çokluğuna göre 10-20dk. arasında sürmektedir. İşlem bittikten sonra hiçbirşey olmamış gibi normal yaşantınıza devam edersiniz.

Dolgunun etki alanları

• Kaşların arasındaki çukurlaşmayı düzeltir.
• Alındaki yatay çizgileri hafifletir.
• Göz altındaki morlukları, çukurları hafifletir.
• Dudakların biçimini düzgünleştirir ve kalınlaştırır.
• Yanakları dolgunlaştırır.
• Elmacık kemiklerini belirginleştirir.
• Burundan dudakların çene biçimini düzgünleştirir.
• Çukurlaşan yara ve akne izlerinin derinliğini azaltır.

Dolgu neyi yapamaz?

Dolgular mimikleri durdurmadığı için onlara bağlı olan çizgilerin yeniden oluşmasını engelleyemez. Bu nedenle düşen kaşları kaldıramaz, her tebessümde yeniden kırışan kaz ayaklarını düzeltemez. Ama en yaygın kullanımı ile yanaklarda ve dudaklarda eşsiz bir fark yaratır.

DOLGU UYGULAMASI NASIL YAPILIR:

Doktorunuz yüzünüzün görünümünü ve cilt tonunuzu dikkatli bir biçimde değerlendirecek ve yüzünüzün enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile doldurulacak bölgelerini inceleyecektir.
Dolgunun uygun bir biçimde enjekte edilmesini sağlamak için yüzünüzde bazı pilot noktalar işaretlenir.
Enjeksiyon yapılacak bölgeler anti bakteriyel bir madde ile temizlenecek ve daha hassas olan hastaları rahatlatmak ve hastaların yapılan işlemi hissetmemeleri için ilgili bölgeyi dondurmak ya da yüzeysel olarak uyuşturmak amacıyla bazı lokal anestezik  ajanları kullanılabilir.
Bazı durumlarda dolgunun kendisi anestezik madde içerebilir. Bazen de tedavinin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanabilir.
. Tedavi edilen bölgeye baskı uygulamamaya özen göstermek koşulu ile dikkatli bir biçimde makyaj yapılabilir.
Daha derine nüfuz etmesi gereken dolguların kullanıldığı alanlar nazolabial çizgiler ve marionette çizgileridir ya da bu dolgular yanakların dolgunluğunu sağlamayı gerektiren tedavilerde kullanılır.